Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Spływy kajakowe w okolicy Kętrzyna. Kajaki Kętrzyn!


Najbardziej charakterystyczne miejsca w Kętrzynie, które odwiedzić musicie koniecznie, to bazylika, zamek i stadnina koni, zupełnie wyjątkowa, z piękną historią. Ale zaczniemy od budynków.

Kościół św. Jerzego był budowany od 1359 r. w miejscu dawnej strażnicy. Oprócz funkcji sakralnej, sprawował też funkcję obronną dzięki wieży strażniczo-obronnej. We wnętrzu w prezbiterium spójrzcie w górę na sklepienie kryształowe w formie gwiazdy sześcioramiennej, a w korpusie nawowym i w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej na sklepienie w formie gwiazdy ośmioramiennej. Z wyposażenia zwraca uwagę renesansowa ambona z 1594 r., 3 płyty nagrobne oraz obrazy świętego Tomasza i Marcina i obraz ze sceną Zmartwychwstania. Aby przeżyć chwile emocji zejdźcie do celi więziennej udostępnionej do zwiedzania. Jej nasłynniejszym więźniem był pewien mężczyzna, który wybłagał u Matki Boskiej uwolnienie i w zamian wyrzeźbił jej figurkę z małym Jezusem. Zawiesił ją na lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Z czasem powstała tam kaplica, a miejsce zaczęto nazywać Świętą Lipką. Obecnie jest to słynne Sanktuarium Maryjne.

Do murów obronnych kościoła już w średniowieczu dobudowano plebanię (XIV/XV-XVI w.), a później pastorówkę (1817 r.). W XIX w. znajdowało się tam Gimnazjum im. Księcia Albrechta (lata 1817-1907) przeniesione z kościoła św. Jana, potem do 1945 roku tzw. Wdowi Dom, czyli miejsce zamieszkania dla żon zmarłych księży.

W 1992 r. kościół św. Jerzego otrzymał rangę Kolegiaty Kętrzyńskiej, a w 1999 r. papież Jan Paweł II podniósł kościół do rangi Bazyliki Mniejszej.

Zaraz obok bazyliki znajduje się kościół ewangelicki św. Jana, dawna kaplica cmentarna adaptowana na Szkołę Wielką przygotowującą kandydatów na Uniwersytet w Królewcu. Językiem wykładowym była łacina, ale obowiązkowa była nauka również j. niemieckiego i polskiego (do 1830 r.). Kościół zbudowano w poł. XVI w. We wnętrzu zwróćcie uwagę na barokową ambonę z 1730 r. ozdobioną scenami biblijnymi namalowanymi na drewnie.

Kolejne sakralne zabytki Kętrzyna to neogotycki kościół św. Katarzyny zbudowany w latach 1895-1897 oraz cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy z lat 30. XX w. W rzędzie kamienic z XIX-XX w. przy ul. Zjazdowej wypatrujcie Starej Synagogi z 1853 r. Obecnie mieści się w niej kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej oraz fundacja charytatywna. Po kirkucie, położonym dawniej przy południowym krańcu cmentarza ewangelickiego, zachowała się jedynie jedna macewa - obecnie w zbiorach Muzeum w Kętrzynie. Współcześnie zajezdnia autobusowa oraz cmentarz komunalny zajmują część dawnego żydowskiego cmentarza.

Zamek w Kętrzynie zbudowany został w II poł. XIV w. Czerwonoarmiści spalili go, a do odbudowy i regotyzacji przystąpiono w latach 1962-1967. W zamku mieści się Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Miejska Biblioteka Publiczna, Kętrzyńskie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Strażnicy Rast przy Zamku Kętrzyn. Do najciekawszych eksponatów Muzeum w Kętrzynie należą: skrzynia posagowa z 1598 r. Marii von Rautterz z pałacu w Drogoszach, chorągiew nagrobna Botho Ernbsta zu Eulenburrg (1661-1664) z kościoła w Galinach oraz miedziana chorągiew pogrzebowa Friedricha von der Groeben (1645-1712) z kościoła w Łąbędniku. Poza tym jest dużo sprzętów mieszczańskich z XIX w., eksponatów numizmatycznych, kolekcja kafli piecowych z XVIII w., tradycyjnych sprzętów z mazurskiej wsi. Latem być może uda Wam się trafić na jedną z imprez organizowanych na zamku, szczególnie polecamy Jarmark Średniowieczny na św. Jakuba.

Nie sposób wśród zabytków Kętrzynie nie wymienić wyjątkowo majestatycznej siedziby urzędników - ratusza w stylu eklektycznym zbudowanego z czerwonej cegły w latach 1885-1886 oraz dawnej loży wolnomularskiej z 1860 r, w której mieści się Stowarzyszenie im. Arno Holtza dla Porozumienia Polsko-Niemieckiego i Centrum Kultury Zamek.

Na uwagę zasługują również kętrzyńskie podziemia (średniowieczne lochy, schrony bojowe, schrony na zamku i pod cmentarzem z okresu II wojny światowej) - spytajcie o nie koniecznie w Informacji Turystycznej.

A teraz temat lżejszy - Stado Ogierów w Kętrzynie. Utworzono je w 1877 r. Obsługiwało południowo-wschodnią część Prus Wschodnich i było jednym z 4 stad ogierów w Prusach Wschodnich. W stadzie znajdowały się głównie konie trakeńskie i wschodniopruskie, ale również osobniki pełnej krwi angielskiej i arabskiej oraz ras zimnokrwistych. Pod koniec II wojny światowej Stado Ogierów zostało ewakuowane i niestety  do Kętrzyna nie powrócił ani jeden ogier z dawnej niemieckiej stajni. Polskie Stado Ogierów w Kętrzynie zostało utworzone w 1947 roku.

Stado Ogierów składa się z całego kompleksu budynków stadniny koni, m.in. jednej z najdłuższych stajni w Europie o długości 200 m z 162 boksami. Możecie skorzystać z nauki jazdy konnej, przejażdżki wozami połączonej ze zwiedzaniem zabytków w okolicy Kętrzyna czy zwiedzić stajnię. W ofercie Stada Ogierów również pensjonat dla koni, kuligi, ognisko. Co roku organizowane są pokazy i zawody konne, na które zjeżdżają się zawodnicy z całego świata.

Jeśli podróżujecie z dziećmi koniecznie odwiedźcie Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie i zobaczcie, jak powstają ozdoby choinkowe i wielkanocne. W cenie wizyty oprócz zwiedzania Konsulatu jest również pokaz dmuchania bombek, ptaków i kształtek oraz dekorowanie własnej bombki.

Jeśli macie więcej czasu odwiedźcie las gierłoski niedaleko Kętrzyna, gdzie znajduje się Wilczy Szaniec - kwatera wojenna Hitlera udostępniona do zwiedzania.

A z Kętrzyna w niecałą godzinę jazdy samochodem dotrzecie do Krutyni, gdzie nasza firma czeka na miłośników spływów kajakowych.

Profesjonalni doradcy pomogą dobrać właściwy sprzęt oraz trasę na spływ kajakowy – dostosowaną do ilości i stopnia zaawansowania uczestników, a także obecności dzieci.

Do zaproponowania mamy wiele typów kajaków – przeznaczonych dla jednej, dwóch lub trzech osób. Ta ostatnia propozycja z pewnością zostanie doceniona przez rodziców, którzy chcą zabrać swoją pociechę na spływ.

Do dyspozycji jest również sprzęt turystyczny – tu oferta skierowana jest głównie dla osób, które wybiorą się na kilkudniowy spływ – możemy wypożyczyć namioty, materace, pojemniki wodoszczelne na bagaże oraz inne przydatne gadżety.

Do Państwa dyspozycji jest parking, gwarantujemy także transport osób i sprzętu na wskazane miejsce początku lub zakończenie spływu kajakowego.

 

Spływy Jednodniowe Krutynia - tylk 40 km od Kętrzyna!

 

Ceny spływów jednodniowych zawierają koszty wynajmu sprzętu oraz transport i bezpieczny parking.

UWAGA ! Na spływy jednodniowe oferujemy super wygodne kajaki polietylenowe !
Komfort w cenie ! Zamów już dziś!

Zniżki dla Grup!

 

1. Krutyń - Ukta. Trasa o długości 13 km - jej przepłynięcie zajmuje ok. 3 - 4 godziny. - cena 50 zł/kajak, 70 zł/Kanoe

2. Krutyń - Nowy Most. Trasa ma długość 19,5 km (ok 6 godzin) i jest przedłużeniem trasy Krutyń-Ukta. - cena 70 zł/kajak, 90 zł /Kanoe

3. Krutyń - Iznota. Trasa ma długość  29 km ( ok 8 godzin) i jest przedłużeniem trasy Krutyń- Nowy Most.  - cena 80 zł/kajak, 100 zł /Kanoe

4. Zgon - Krutyń. Trasa o długości 12,5 km (ok. 3 - 4 godzin) .  Transfer uczestników i kajaków z Krutyni do Zgonu. - cena 50 zł/kajak,80 zł /Kanoe

5. Spychowo - Krutyń. (25 km -ok 8 godz.). Przewóz turystów i kajaków do Spychowa - na miejsce startu - przy moście  drogowym w Spychowie - cena 70 zł/kajak,90 zł /Kanoe

6. Ukta - Nowy Most. Trasa o długości 9 km ( ok 2 - 3 godz.) - cena 40 zł/kajak,60 zł /Kanoe

7. Ukta - Iznota Trasa o długości 16 km (ok. 4 godzin).  - cena 50 z/kajak, 70zł/ kanoe 4 os.

Szczegółowy opis spływów jednodniowych znajduje sie tutaj

 
Podziel się:
back to top