Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Spływy kajakowe w okolicy Łomży. Kajaki Łomża!


Łomża położona jest w sąsiedztwie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, nad rzeką Narew tworzącą malownicze zakola. Łomża i Stara Łomża, w której założono w IX w. osadę, a potem przeniesiono ją w obecne miejsce, czyli właśnie do Łomży, leżą na tzw. Wzgórzach Łomżyńskich. Jest ich pięć, są tajemnicze i nie do końca jeszcze zbadane: Góra Królowej Bony, Wzgórze Świętego Wawrzyńca, Popowa Góra, Łysa Góra, Góra Zamkowa. Na tej ostatniej stał nieistniejący już zamek książąt mazowieckich zbudowany na początku XV wieku.

Zanim jednak o zabytkach, najpierw o Hance Bielickiej, która zamieszkała w Łomży po I wojnie światowej jako 2,5-letnia dziewczynka, mieszkała tam przez prawie cały okres dwudziestolecia międzywojennego i przez całe życie była z tym miastem związana. W Centrum Katolickim w Łomży urządzono salonik ku pamięci aktorki, gdzie obejrzycie jej słynne kapelusze, stroje estradowe, karykatury i bibeloty. Przysiądźcie się do też Pani Hanki na ławeczce przy ul. Farnej. Znajdziecie w swojej garderobie kapelusz, by nie odstawać od niej elegancją i dystansem do siebie?

Miasto i okolica to obszar zielony, z wieloma pomnikami przyrody, ale również usiany zabytkami. Łomża charakteryzuje się historycznym, zabytkowym układem przestrzennym. Na Starym Rynku zwraca uwagę  klasycystyczny ratusz z lat 1822–1823 oraz kamieniczki z arkadami.

Zabytków sakralnych jest kilkanaście. Do najważniejszych należy późnogotycka katedra św. Michała z lat 1504-1526 z pięknymi, różnorodnymi sklepieniami i zabytkowym wnętrzem. Ale my chcemy zwrócić Waszą uwagę na zewnętrzny mur wieży katedry, gdzie wmurowany jest kamień-maska, prawdopodobnie przedmiot pogańskiego kultu. W zewnętrzne ściany katedry wmurowane są również kule armatnie pochodzące z okresu wojen szwedzkich.

Na placu przykatedralnym w ogrodzie znajduje się neoklasycystyczny dom biskupi, zwany pałacem, zbudowany w 1925 r. Jego wnętrze kryje wiele cennych zabytków, m.in. obrazy barokowe, krzyże ołtarzowe i meble neobarokowe. A przy pałacu mieści się dawna plebania. W latach 1987-91 zbudowano w ogrodzie dom emerytowanego kapłana. Działa w nim  Muzeum  Diecezjalne, gdzie zobaczycie m.in. dokument króla Jana Kazimierza nadający targi i odpusty dla Parafii Dąbrówka Kościelna.

Kolejnym ciekawym sakralnym zabytkiem Łomży jest klasztor Kapucynów z lat 1770-1772 zbudowany w stylu baroku toskańskiego. W latach 1788-1789 dobudowano przy klasztorze świątynię Matki Boskiej Bolesnej.

W Łomży znajduje się również kościół Trójcy Przenajświętszej należący do sióstr Benedyktynek wraz z zespołem klasztornym. Kościół wzniesiono w latach 1856-1863. W 1939 r. kościół razem z klasztorem zostały spalone, a w 1946 r. odbudowano świątynię.

To jeszcze nie koniec świątyń łomżyńskich, bo kolejna jest eklektyczna cerkiew św. Trójcy zbudowana w 1873 r., a od 1918 r. jest to kościół rzymskokatolicki.

Zabytkowe są również cmentarze. Cmentarz Katedralny założony został w XVIII w. i obejmuje cmentarze rzymskokatolicki, ewangelicko-augsburski i prawosławny. Na jego terenie stoi kilka zabytkowych obiektów, jak Dom Grabarza z 1853 r., Kaplica Śmiarowskich z 1838 r., murowana dzwonnica z 1886 r., kaplica ewangelicka z 1844 r., kaplica prawosławna z 1906 r. oraz ogrodzenie z bramami. Nagrobki znajdujące się na tym cmentarzu urzekają swoim pięknem i różnorodnością. Zwróćcie szczególną uwagę na te dziecięce (chłopczyk z dziewczynką wspinają się po skale, rocznej dziewczynce wypadają z rąk kwiatki, chłopiec ze skrzydełkami trzyma wieniec, inny przysiadł na kamieniu i marzy...). To miejsce naprawdę zmusza do refleksji.

W Łomży zachował się w dobrym stanie cmentarz żydowski z 1830 r. Nowy cmentarz żydowski, po zapełnieniu starego, założono w 1892 r. Został zdewastowany przez nazistów podczas II wojny światowej. Zachowało się na nim kilkaset nagrobków. Mała Synagoga zbudowana w 1842 r. i Wielka Synagoga z lat 1878-1889 już nie istnieją.

W Łomży znajduje się Muzeum Północno-Mazowieckie. Obejrzyjcie ponad 1000 eksponatów w dziale bursztynu, dział etnograficzny to m.in. ludowe drewniane świątki z XIX i początków XX w., wycinanki z Kurpiowskiej Puszczy Zielonej oraz kolekcja strojów ludowych. W dziale archeologicznym przyciągają uwagę wczesnoneolityczna kościana zawieszka-amulet z wyrytymi sylwetkami jelenia i łani oraz średniowieczny szklany kielich tzw. flet. W dziale historycznym być może zaciekawi Was mapa Polski z 1772 r. oraz dawne pocztówki, wśród których bezcenne są te ukazujące już nie istniejące budynki i fragmenty Łomży. Dział Sztuki Regionalnej zajmie Was największą w Polsce kolekcją lamp naftowych oraz zbiorem pater, zegarów ściennych i kominkowych. Dział Numizmatyczny to przede wszystkim srebrne monety polskie: szelągi, póltoraki, szóstaki, obce - szwedzkie i pruskie oraz dukaty.

Zwiedzanie Łomży zajmie Wam wiele dni, tak dużo pięknych zabytków jest do obejrzenia. A na koniec zrelaksujcie się na spływie kajakowym.

Spływy Jednodniowe Krutynia tylko 90 km od Łomży.

Ceny spływów jednodniowych zawierają koszty wynajmu sprzętu oraz transport i bezpieczny parking.

UWAGA ! Na spływy jednodniowe oferujemy super wygodne kajaki polietylenowe !
Komfort w cenie ! Zamów już dziś!

Zniżki dla Grup!

1. Krutyń - Ukta. Trasa o długości 13 km - jej przepłynięcie zajmuje ok. 3 - 4 godziny. - cena 50 zł/kajak, 70 zł/Kanoe

2. Krutyń - Nowy Most. Trasa ma długość 19,5 km (ok 6 godzin) i jest przedłużeniem trasy Krutyń-Ukta. - cena 70 zł/kajak, 90 zł /Kanoe

3. Krutyń - Iznota. Trasa ma długość  29 km ( ok 8 godzin) i jest przedłużeniem trasy Krutyń- Nowy Most.  - cena 80 zł/kajak, 100 zł /Kanoe

4. Zgon - Krutyń. Trasa o długości 12,5 km (ok. 3 - 4 godzin) .  Transfer uczestników i kajaków z Krutyni do Zgonu. - cena 50 zł/kajak,80 zł /Kanoe

5. Spychowo - Krutyń. (25 km -ok 8 godz.). Przewóz turystów i kajaków do Spychowa - na miejsce startu - przy moście  drogowym w Spychowie - cena 70 zł/kajak,90 zł /Kanoe

6. Ukta - Nowy Most. Trasa o długości 9 km ( ok 2 - 3 godz.) - cena 40 zł/kajak,60 zł /Kanoe

7. Ukta - Iznota Trasa o długości 16 km (ok. 4 godzin).  - cena 50 z/kajak, 70zł/ kanoe 4 os.

Szczegółowy opis spływów jednodniowych znajduje sie tutaj

 
Podziel się:
back to top