Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Spływy kajakowe w okolicy Olsztyna. Kajaki Olsztyn!


Olsztyn, jako stolica regionu Warmii i Mazur, słynie z każdego rodzaju aktywności fizycznej, szczególnie z kajakarstwa, a to dzięki rzekom Łyna i Wadąg. Jednak zanim o spływach kajakowych, najpierw o samym mieście, jego historii i zabytkach.

W Olsztynie nie rządzi wielki biznes, chociaż świetnie prosperujących dużych firm tu nie brakuje, miasta nie charakteryzuje metropolitalność, a jego siłą, jak i całego regionu jest regionalizm, przyroda, architektura i z roku na rok coraz bogatsza oferta spędzania wolnego czasu. I to w turystyce każdego rodzaju, od wypoczynkowej, przez zdrowotną, religijną, do kulturowej. A po drodze wiele innych.

Olsztyn leży w historycznej krainie Warmii, zwanej święta. Powstała w 1243 r., do 1466 r. wchodziła w skład państwa krzyżackiego. W latach 1466-1772 należała do Rzeczypospolitej. Po I rozbiorze Warmię na 173 lata zagarnęły Prusy, a księstwo warmińskie przestało istnieć. Warmia wraz z Mazurami stała się częścią państwa polskiego w 1945 r.

Przez bardzo długi czas Warmią władali biskupowie, ludzie wykształceni i w większości zainteresowani rozwojem kultury, gospodarczym i naukowym na tym terenie. Byli oni niemalże samodzielnymi władcami, biskup zasiadał w pierwszej dziesiątce senatorów Rzeczypospolitej, był zwierzchnikiem sił zbrojnych, lokował wsie i miasta, wydawał ustawy krajowe... Papież Jan Paweł II (zresztą wielki miłośnik spływów kajakowych) podczas wizyty w Olsztynie 6 czerwca 1991 r. powiedział "Warmia była zawsze wierna Bogu zasługując na zaszczytne miano świętej Warmii". Jeśli będziecie zastanawiać się, gdzie jest Warmia, a gdzie Mazury, to my tutaj mówimy, że Warmia kończy się tam, gdzie kończą się przydrożne kapliczki i krzyże. Warmia to katolicka kraina historyczna z wyraźnie określonymi granicami, z kolei Mazury są protestancką krainą etniczną (samo określenie pojawiło się niedawno, w XIX wieku). Wspominając o historii chcemy Wam wyraźnie zaznaczyć, że pod wpływem osadnictwa na te tereny trafiali różni ludzie, o różnej wierze, mówiący różnymi językami i wszyscy oni współistnieli w pełnej zgodzie i pokoju. A germanizacja pojawiła się praktycznie dopiero za rządów Żelaznego Kanclerza Otto Von Bismarcka, czyli od lat 70 XIX wieku.

Ponad 20% Olsztyna zajmują lasy. Nie brakuje również parków, skwerów, zieleńców i kąpielisk. A wśród tej zieleni są zabytki. Położony na Starym Mieście gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej wybudowany został w II poł. XIV wieku. Obecnie mieści się w nim  Muzeum Warmii i Mazur, a dawniej mieszkali tam administratorzy dóbr ziemskich kapituły warmińskiej, m.in. ten, który wstrzymał słońce, a ruszył ziemię, czyli Mikołaj Kopernik. Zwróćcie uwagę na astronomiczną tablicę doświadczalną z 1517 r., którą sam wykonał, a która znajduje teraz na ścianie krużganka.

Na Starym Mieście zobaczcie również fragmenty murów miejskich z Wysoką Bramą z XIV w. W 2003 r., po jej odrestaurowaniu, w blendzie umieszczono wizerunek Matki Bożej Królowej Pokoju wykonany w Rzymie, podarowany Olsztynowi przez Jana Pawła II.

Stare Miasto to również bazylika konkatedralna św. Jakuba z II poł. XIV w. Organistą był tam Feliks Nowowiejski, twórca Roty; biskup Józef Glemp zarządzał stąd diecezją warmińską; kościół był miejscem modlitw tak wybitnych Polaków, jak Jan Dantyszek, Marcin Kromer, Ignacy Krasicki, czy król Władysław IV.

Zajrzyjcie też do neogotyckiego kościoła ewangelicko-augsburskiego z XIX w. oraz kościoła garnizonowego Matki Boskiej Królowej Polski wzniesionego w latach 1913-1914 jako ewangelicko-augsburski kościół garnizonowy Armii Cesarstwa Niemieckiego.

Oprócz Muzeum Warmii i Mazur, które znajduje się w olsztyńskim zamku, nie przeoczcie Domu Gazety Olsztyńskiej, która ukazywała się od 1886 r. i była jedyną polską gazetą na Warmii. Warto zwiedzić Muzeum Przyrody mieszczące się w secesyjnym pałacyku, które w swoich zbiorach posiada m.in. półmetrowy fragment ciosu mamuta znaleziony w 2011 r. podczas budowy drogi krajowej nr 7, a także zęby trzonowe mamuta, skamieniałą czaszkę woła piżmowego, poroża reniferów oraz szczątki prażubra i tura. Dzieci będą zachwycone odwiedzinami tam, szczególne mali miłośnicy prehistorii. Z kolei miłośników sportu zapraszamy do Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego znajdującego się w Hali Urania.

Kolejnym uwielbianym przez dzieci miejscem w Olsztynie jest Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, drugie planetarium co do wielkości w Polsce. Obserwatorium w swojej ofercie ma wystawy astronomiczne, obserwacje Słońca i panorama Olsztyna, pokazy fizyczno-astronomiczne i nocne pokazy nieba, które szczególnie Wam polecamy. Nocna obserwacja Księżyca z jego kraterami i górami księżycowymi robi wrażenie! Z kolei Planetarium oferuje przede wszystkim seanse pod kopułą.

Dorośli będą zadowoleni bogatym repertuarem Teatru im. Stefana Jaracza, Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego, plenerową sceną Starego Miasta, na której latem odbywa się najdłuższy w Polsce festiwal - Olsztyńskie Lato Artystyczne. Inne znane imprezy to Olsztyńskie Noce Bluesowe, Olsztyn Green Festival i Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”.

Ciekawostka, którą chcemy się z Wami podzielić, a która dotyczy Olsztyna związana jest z zabytkiem techniki. W budynku Książnicy Polskiej przy ul. Jana Pawła II, naprzeciwko Nowego Ratusza, znajduje się czynna zabytkowa winda osobowa, jedna z najstarszych w Europie i prawdopodobnie najsatrsza w Polsce. Nie wiadomo dokładnie, kiedy powstała, za to kamienica, w którym winda działa, powstała w latach 1910-1912. Obecnie z dawnej windy została jej zabytkowa obudowa, a elementy techniczne, ze względów bezpieczeństwa, zostały wymienione na nowe. Pozostawiono również maszynownię jako eksponat, którą zobaczycie przez przeszkloną ścianę na IV piętrze. Maszynownię wykonała niemiecka firma C. Herram-Findeisen z Chemnitz.

Olsztyn zapewnia wiele atrakcji dla miłośników aktywności fizycznej. W mieście jest wiele szlaków pieszych, rowerowych, są również szlaki samochodowe oraz kajakowe. Na moście św. Jana stoi figura Jana Nepomucena, patrona mostów, który czuwa nad kajakarzami. Jednak to nie święty, a firma As-Tour zapewni Wam fachową obsługę podczas spływu.
 

Kiedy znuży Was zwiedzanie Olsztyna, zapraszamy na spływ kajakowy.

Spływy Jednodniowe Krutynia - zaledwie 80 km od Olsztyna.

Ceny spływów jednodniowych zawierają koszty wynajmu sprzętu oraz transport i bezpieczny parking.

UWAGA ! Na spływy jednodniowe oferujemy super wygodne kajaki polietylenowe !
Komfort w cenie ! Zamów już dziś!

Zniżki dla Grup!

 

1. Krutyń - Ukta. Trasa o długości 13 km - jej przepłynięcie zajmuje ok. 3 - 4 godziny. - cena 50 zł/kajak, 70 zł/Kanoe

2. Krutyń - Nowy Most. Trasa ma długość 19,5 km (ok 6 godzin) i jest przedłużeniem trasy Krutyń-Ukta. - cena 70 zł/kajak, 90 zł /Kanoe

3. Krutyń - Iznota. Trasa ma długość  29 km ( ok 8 godzin) i jest przedłużeniem trasy Krutyń- Nowy Most.  - cena 80 zł/kajak, 100 zł /Kanoe

4. Zgon - Krutyń. Trasa o długości 12,5 km (ok. 3 - 4 godzin) .  Transfer uczestników i kajaków z Krutyni do Zgonu. - cena 50 zł/kajak,80 zł /Kanoe

5. Spychowo - Krutyń. (25 km -ok 8 godz.). Przewóz turystów i kajaków do Spychowa - na miejsce startu - przy moście  drogowym w Spychowie - cena 70 zł/kajak,90 zł /Kanoe

6. Ukta - Nowy Most. Trasa o długości 9 km ( ok 2 - 3 godz.) - cena 40 zł/kajak,60 zł /Kanoe

7. Ukta - Iznota Trasa o długości 16 km (ok. 4 godzin).  - cena 50 z/kajak, 70zł/ kanoe 4 os.

Szczegółowy opis spływów jednodniowych znajduje sie tutaj

 
Podziel się:
back to top