Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Spływy kajakowe w okolicy Ostrołęki. Kajaki Ostrołęka!


Ostrołęka, położona nad trzema rzekami Narew, Omulew i Czeczotka, znana jest z folkloru kurpiowskiego. Kurpiowskie tradycje kultywuje Ośrodek Folkloru i Tańca oraz Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie”.

Niech początkiem Waszego zwiedzania Ostrołęki będzie spacer po starym mieście, które zachowało zabytkowy, historyczny układ urbanistyczny. Zajrzyjcie do kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z 1399 r. Był on przebudowywany i rozbudowywany, a swój obecny kształ uzyskał w 1785 r. W czasie II wojny światowej w kościele znajdowało się więzienie, z czasem również magazyn zbóż i nawozów oraz magazyn remontowy czołgów. We wnętrzu zwraca uwagę barokowy ołtarz główny z XVIII w. z zabytkowymi obrazami i rzeźbami oraz rokokowa ambona z XVIII w. z mównicą w kształcie kielicha kwiata. Przy kościele znajduje się zabytkowa plebania z 1900 r. oraz figura Niepokalanego Poczęcia NMP z 1863 r.

Jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków Ostrołęki jest zespół klasztorny pobernardyński, w któego skład wchodzi kościół św. Antoniego z lat 1666-1696 z polichromią z XVIII w., klasztor z 1660 r. oraz dziedziniec kalwaryjny z lat 1751-1752. Ogromne wrażenie robią potężne podziemne krypty z grobowcami fundatorów kościoła, zakonników, szlachty... W 1831 r. podczas powstania listopadowego w kościele bronili się Czwartacy, czyli 4 Pułk Piechoty Liniowej Królestwa Kongresowego. Czwartacy brali udział w bitwie pod Ostrołęką podczas powstania, która mimo że nierozstrzygnięta uważana jest za klęskę Polaków w walce z Rosjanami. Czwartacy byli ulubieńcami Wielkiego Księcia Konstantego i słynęli ze swoich żartów. Nawet dla księcia nie szczędzili figli i ukradli mu płaszcz podbity norkami. Przy kościele św. Antoniego w Ostrołęce znajduje się pomnik ku czci Czwartaków poległych w 1831 roku w bitwie pod Ostrołęką, na którym napisano "Tym co w boju zapragnęli słynąć, Dwie tylko drogi, zwycieżyć lub zginąć".

Kolejnym sakralnym zabytkiem Ostrołęki jest kościół św. Wojciecha z 1890 r. Pierwotnie znajdował się na terenie koszar rosyjskich i służył żołnierzom jako cerkiew.

Nie istnieje już drewniana synagoga zbudowana w latach 20. XIX w., która spłonęła w 1831 r. Drugą, tzw. Wielką Synagogę zbudowano w 1856 r., jednak w czasie I wojny światowej została zniszczona, aż w latach 1916-1918 zbudowano w jej miejsce kolejną, trzecią już synagogę. Niestety została zburzona podczas II wojny światowej. Nie istnieje także kirkut. Jego teren zabudowano.

Zabytkowy jest ratusz z 1824 r., budynki pokoszarowe z II poł XIX w. oraz budynek dawnej poczty z I poł. XIX w., w którym obecnie mieści się Muzeum Kultury Kurpiowskiej z bogatymi zbiorami historycznymi i etnograficznymi. Na nas wrażenie zrobiły zbiory etnograficzne: ozdoby z bursztynu, plecionki z korzenia sosny lub słomy, ludowe wycinanki oraz charakterystyczne dka Kurpiów kierce i pająki wieszane pod sufitem.

Odwiedźcie również Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką, tzw. Forty Bema zbudowane, aby uczcić bitwę w jej setną rocznicę. W 1831 r. w obecnym miejscu Mauzoleum znajdowały się fortyfikacje generała Józefa Bema, dowódcy artylerii czynnej Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego. Budowę przerwał wybuch II wojny światowej. Budowę i rewitalizację dokończono długo po wojnie. Obecnie w Mazuoleum znajduje się sarkofag z prochami poległych powstańców, wystawy, kolekcja miniaturowej armii złożona z ołowianych żołnierzyków oraz skansen artylerii Królestwa Polskiego zawierający repliki armat i jednorogów według wzoru z 1805 roku, a także kopię wyrzutni Bema. Z tarasu Mauzoleum rozpościera się widok na fort i pole bitwy oraz na samo miasto.

Od 2016 r. w kompleksie dawnego ostrołęckiego carskiego więzienia, które jest zabytkiem z 1903 r., powstaje pierwsze w Polsce Muzeum Żołnierzy Wyklętych, które upamiętnia członków podziemia antykomunistycznego z lat 1944-56. Projekt Muzeum jest już opracowany i robi ogromne wrażenie. Pozostaje nam czekać, aż Muzeum będzie prezentować się na żywo tak, jak w multimedialnym projekcie.

Przespacerujcie się nad Narew, aby obejrzeć nie tylko cudowne nadrzeczne krajobrazy, ale również Most im. Antoniego Madalińskiego, wprawdzie nie zabytkowy, ale i tak robiący wrażenie, szczególnie noca, gdy jest pięknie podświetlony. Zresztą i w ciągu dnia, kiedy odbija sie w wodach Narwi wygląda pięknie. Jeśli byliście kiedyś w Sewilli w Hiszpanii z pewnością zauważycie podobieństwo ostołęckiego mostu z mostem Barqueta.

Kiedy znuży Was zwiedzanie Ostrołęki, zapraszamy na spływ kajakowy.

Spływy Jednodniowe Krutynia - zaledwie 80 km od Ostrołęki.

Ceny spływów jednodniowych zawierają koszty wynajmu sprzętu oraz transport i bezpieczny parking.

UWAGA ! Na spływy jednodniowe oferujemy super wygodne kajaki polietylenowe !
Komfort w cenie ! Zamów już dziś!

Zniżki dla Grup!

 

1. Krutyń - Ukta. Trasa o długości 13 km - jej przepłynięcie zajmuje ok. 3 - 4 godziny. - cena 50 zł/kajak, 70 zł/Kanoe

2. Krutyń - Nowy Most. Trasa ma długość 19,5 km (ok 6 godzin) i jest przedłużeniem trasy Krutyń-Ukta. - cena 70 zł/kajak, 90 zł /Kanoe

3. Krutyń - Iznota. Trasa ma długość  29 km ( ok 8 godzin) i jest przedłużeniem trasy Krutyń- Nowy Most.  - cena 80 zł/kajak, 100 zł /Kanoe

4. Zgon - Krutyń. Trasa o długości 12,5 km (ok. 3 - 4 godzin) .  Transfer uczestników i kajaków z Krutyni do Zgonu. - cena 50 zł/kajak,80 zł /Kanoe

5. Spychowo - Krutyń. (25 km -ok 8 godz.). Przewóz turystów i kajaków do Spychowa - na miejsce startu - przy moście  drogowym w Spychowie - cena 70 zł/kajak,90 zł /Kanoe

6. Ukta - Nowy Most. Trasa o długości 9 km ( ok 2 - 3 godz.) - cena 40 zł/kajak,60 zł /Kanoe

7. Ukta - Iznota Trasa o długości 16 km (ok. 4 godzin).  - cena 50 z/kajak, 70zł/ kanoe 4 os.

Szczegółowy opis spływów jednodniowych znajduje sie tutaj

 
Podziel się:
back to top