Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Spływy kajakowe w okolicy Reszla. Kajaki Reszel!

Reszel to kameralne, warmińskie miasteczko, którego średniowieczny charakter zauważalny jest na każdym kroku. Ten wyjątkowy klimat tworzy zamek biskupów warmińskich, kościół farny św. Piotra i Pawła, gotyckie mosty i mury obronne z XIV wieku oraz trakt pielgrzymkowy do Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce.  

Z kolei w okresie baroku Reszel był znanym miastem artystów. Przyczynił się do tego ostatni biskup warmiński Ignacy Krasicki, który urzędował na reszelskim zamku. Współcześnie to właśnie zamek kontynuuje tradycje związane z pielęgnowaniem kultury i sztuki. Mieści się tam Galeria Zamek, będąca oddziałem Muzeum Warmii i Mazur, z ekspozycjami prezentującymi dorobek najwybitniejszych artystów polskich i zagranicznych. Z zamkiem związany był m.in. Franciszek Starowieyski, grafik, malarz, rysownik i scenograf. Rzeźbiarz Bolesław Marschall często wystawia tam swoje prace, działalność kulturalną zamku wspiera m.in. Stowarzyszenie Wspierania Dorobku Kulturalnego Warmii i Mazur z Düsseldorfu.

Zamek w Reszlu, położony nad brzegiem rzeki Sajny, powstał w latach 1350-1401 w miejscu dawnego gródka pruskiego plemienia Bartów. Początkowo była to strażnica, gdzie stacjonowali Krzyżacy, którzy tłumili pruskie powstania. Po jej spaleniu Krzyżacy postawili zamek, wokół którego z czasem powstało miasto. Na zamku urzędowali biskupi warmińscy. Zamek wielokrotnie był zdobywany, miał więc sporo właścicieli, którzy go przebudowywali i rozbudowywali. W XIX w. znajdowało się w nim więzienie, kościół ewangelicki, a obecnie hotel oraz odział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Zwiedzając Reszel nie pomińcie kościoła farny św. Piotra i Pawła, na wieżę którego możecie się wspiąć, by z wysokości 51,2 m podziwiać krajobraz spokojnego miasteczka i jego zielonych okolic. Budowę kościoła zapoczątkowano ok. 1348 r. W 2012 r. na wieży kościoła znaleziono dębowo-sosnową szafę z 1470 r., a w innych częściach kościoła elementy szafy. Czyli mebel liczy sobie ok. 550 lat. Szafa w stylu późnego gotyku służyła jako potężna biblioteczka na kodeksy rękopiśmienne, inkunabuły i starodruki. Specjalnie dla tych ksiąg powstała libraria, do której wejście wykuto w ścianie za ołtarzem głównym. Została wykonana prawdopodobnie w reszelskim warsztatcie stolarskim (jest duża i ciężka, poza tym w średniowieczu w Reszlu istniały prężnie działające i znane warsztaty). W latach 2013-2014 szafa przeszła prace konserwatorskie i podziwiać ją można w niedawno odrestaurowanym zabytkowym budynku plebanii z XV w., który był rezydencją archiprezbitera. Szafa jest unikalnym zabytkiem gotyckiego meblarstwa bibliotecznego i świadectwem kultury książki na ziemiach pruskich późnego średniowiecza.

Drugim sakralnym zabytkiem Reszla jest kościół św. Krzyża, a obecnie Cerkiew Przemienianie Pańskiego. Świątynia powstała razem z klasztorem dzięki augustianom w 1347 r. Gdy zakonnicy opuścili miasteczko w 1524 r., kościł z czasem uległ zawaleniu i został odbudowany w 1580 r. jako kościół św. jana Chrzciciela. Kościół razem z poaugustiańskim klasztorem przekazano jezuitom. W 1632 r. jezuici otworzyli kolegium reszelskie, a kościół przeznaczony został dla uczącej się młodzieży. Z czasem kościół spłonął. Został odbudowany w 1673 r. Z powodu pęknięć rozebrano go w 1798 r., a w latach 1799-1800 wybudowano nowy w stylu późnego baroku, pod wezwaniem św. Krzyża. W części południowo-wschodniej ściany kościoła zachował się fragment muru gotyckiego z zarysem portalu łączącego go niegdyś z klasztorem.

Z Reszla jest zaledwie rzut kamieniem do Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce. Po drodze, na tzw. trakcie pielgrzymim, zwróćcie uwagę na zabytkowe, barokowe kapliczki różańcowe wybudowane w latach 1733–1735 oraz zabytkowe lipy.

Ciszę i spokój Reszla doceniło Międzynarodowe Stowarzyszenie Miast Cittaslow, które przyjęło miasteczko do swojego ruchu jako pierwsze miasto w Polsce. Jeśli żyjecie w stresie i pośpiechu, klimat Reszla Was wyciszy, a zabytki i szlaki turystyczne nie pozwolą się nudzić.

A z Reszla w godzinę jazdy samochodem dotrzecie do Krutyni, gdzie nasza firma czeka na miłośników spływów kajakowych.

Profesjonalni doradcy pomogą dobrać właściwy sprzęt oraz trasę na spływ kajakowy – dostosowaną do ilości i stopnia zaawansowania uczestników, a także obecności dzieci.

Do zaproponowania mamy wiele typów kajaków – przeznaczonych dla jednej, dwóch lub trzech osób. Ta ostatnia propozycja z pewnością zostanie doceniona przez rodziców, którzy chcą zabrać swoją pociechę na spływ.

Do dyspozycji jest również sprzęt turystyczny – tu oferta skierowana jest głównie dla osób, które wybiorą się na kilkudniowy spływ – możemy wypożyczyć namioty, materace, pojemniki wodoszczelne na bagaże oraz inne przydatne gadżety.

Do Państwa dyspozycji jest parking, gwarantujemy także transport osób i sprzętu na wskazane miejsce początku lub zakończenie spływu kajakowego.

 

Spływy Jednodniowe Krutynia - tylko 52 km od Reszla!

 

Ceny spływów jednodniowych zawierają koszty wynajmu sprzętu oraz transport i bezpieczny parking.

UWAGA ! Na spływy jednodniowe oferujemy super wygodne kajaki polietylenowe !
Komfort w cenie ! Zamów już dziś!

Zniżki dla Grup!

 

1. Krutyń - Ukta. Trasa o długości 13 km - jej przepłynięcie zajmuje ok. 3 - 4 godziny. - cena 40 zł/kajak, 60 zł/Kanoe

2. Krutyń - Nowy Most. Trasa ma długość 19,5 km (ok 6 godzin) i jest przedłużeniem trasy Krutyń-Ukta. - cena 60 zł/kajak, 80 zł /Kanoe

3. Krutyń - Iznota. Trasa ma długość  29 km ( ok 8 godzin) i jest przedłużeniem trasy Krutyń- Nowy Most.  - cena 70 zł/kajak, 90 zł /Kanoe

4. Zgon - Krutyń. Trasa o długości 12,5 km (ok. 3 - 4 godzin) .  Transfer uczestników i kajaków z Krutyni do Zgonu. - cena 50 zł/kajak,70 zł /Kanoe

5. Spychowo - Krutyń. (25 km -ok 8 godz.). Przewóz turystów i kajaków do Spychowa - na miejsce startu - przy moście  drogowym w Spychowie - cena 70 zł/kajak,85 zł /Kanoe

6. Ukta - Nowy Most. Trasa o długości 9 km ( ok 2 - 3 godz.) - cena 40 zł/kajak,60 zł /Kanoe

7. Ukta - Iznota Trasa o długości 16 km (ok. 4 godzin).  - cena 50 z/kajak, 70zł/ kanoe 4 os.

Szczegółowy opis spływów jednodniowych znajduje sie tutaj

 

Podziel się:
back to top