Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Spływy kajakowe w okolicy Sorkwity. Kajaki Sorkwity!
Pałac Sorkwity
Położenie Sorkwit nad objętym strefą ciszy jeziorem Gielądzkim i jeziorem Lampackim, na szlaku kajakowym rzeki Krutyni, w pięknych Lasach Sorkwickich sprawia, że miasteczko jest jednym z najchętniej wybieranych na początek spływu Krutynią. A i je same warto jest zwiedzić.
Sorkwity zostały założone w 1379 r. Pierwotna nazwa Sarkewite wywodziła się pruskich słów - sargas (wartownik) i wieta (miejsce), co podpowiada nam, że była to strażnica. W swojej historii osada miała wielu właścicieli: bracia von Oelsen, Jan z Kremit Przebędowski i Mikołaj Ruszkowski, Jerzy von Schlibenow, Zygmunt von Egoffstein, ród von der Groeben, polski ród Bronikowskich, ród von Mirbach i ród von Paleske.

Pierwszy dwór w Sorkwitach wybudował w 1788 r. major huzarów Jan Zygmunt Bronikowski von Oppeln. W latach 1850-1856 Mirbachowie wybudowali pałac w stylu neogotyku. Taka wówczas panowała moda, że pałac przypominał zamek. Do dzisiaj turyści mówią na pałac - zamek w Sorkwitach. Pałac jednak spłonął w 1914 r. Adiudant cesarza Wilhelma II, Bernard von Paleske, odbudował go w latach 1922-1923 według pierwowzoru. Uciekając od tematu, ciekawostką jest, że w 1927 r. von Paleske upolował w Lasach Sorkwickich jelenia z olbrzymim porożem długości 114 cm.

Majątek sorkwicki należał do rodu von Paleske do 1945 r. Następnie w pałacu, tak jak w większości pałaców i dworów dawnych Prus Wschodnich, rozgościł się PGR. W latach 60. XX w. zarządzał nim Zakład Maszyn Rolniczych Ursus w Sorkwitach. Obecnie pałac jest własnością prywatną i nie jest udostępniony do zwiedzania.

Nie będziecie za to mieli problemów ze zwiedzeniem kościoła ewangelickiego, ponieważ klucz do samodzielnego zwiedzania pobierzecie w parafii naprzeciwko kościoła. Pierwsze nadanie na rzecz kościoła pochodzi z 1470 roku. Wybudowano wówczas budowlę z muru pruskiego, krytą słomą. Rozebrano ją na przełomie XVI i XVII wieku i wybudowano nowy kościół, w stylu barokowym.

We wnętrzu podziwiać można późnorenesansowyy ołtarz z 1623 r., anioła chrzcielnego z 1701 r., późnorenesansową lożę patronacką, barokową ambonę, konfesjonał z 1702 r. oraz organy z 1875 r. W sorkwickim kościele znajduje się jednokamień ku czci Johanna Goerke z najbardziej oryginalnych przedstawień Wniebowstąpienia. Z umieszczonego na suficie obłoku wystają tylko nogi Jezusa.

Obok kościoła znajduje się pamiątkowy kamień ku czci Johanna Goerke, syna sorkwickiego pastora, który został generalnym lekarzem pruskiej armii i założył w niej służbę zdrowia.

Położenie Sorkwit zachęca do spacerów i jazdy na rowerze. Możecie skorzystać ze ścieżki dydaktyczno-ekologicznej w sorkwickim parku, ze Szlaku pieszego im. Melchiora Wańkowicza, Krutyńskiego Szlaku Rowerowego czy żółtego Szlaku rowerowego Lasy Sorkwickie. A na sam koniec zostawcie sobie perełkę - spływ kajakowy szlakiem Krutyni. A jego organizację powierzcie nam.

Profesjonalni doradcy pomogą dobrać właściwy sprzęt oraz trasę na spływ kajakowy – dostosowaną do ilości i stopnia zaawansowania uczestników, a także obecności dzieci.

Do zaproponowania mamy wiele typów kajaków – przeznaczonych dla jednej, dwóch lub trzech osób. Ta ostatnia propozycja z pewnością zostanie doceniona przez rodziców, którzy chcą zabrać swoją pociechę na spływ.

Do dyspozycji jest również sprzęt turystyczny – tu oferta skierowana jest głównie dla osób, które wybiorą się na kilkudniowy spływ – możemy wypożyczyć namioty, materace, pojemniki wodoszczelne na bagaże oraz inne przydatne gadżety.

Do Państwa dyspozycji jest parking, gwarantujemy także transport osób i sprzętu na wskazane miejsce początku lub zakończenie spływu kajakowego.
 

Spływy Jednodniowe Krutynia

Ceny spływów jednodniowych zawierają koszty wynajmu sprzętu oraz transport i bezpieczny parking.

UWAGA! Na spływy jednodniowe oferujemy super wygodne kajaki polietylenowe!

Komfort w cenie! Zamów już dziś!

Zniżki dla Grup!

 1. 1. Krutyń - Ukta. Trasa o długości 13 km - jej przepłynięcie zajmuje ok. 3 - 4 godziny. - cena 50 zł/kajak, 70 zł/Kanoe

  2. Krutyń - Nowy Most. Trasa ma długość 19,5 km (ok 6 godzin) i jest przedłużeniem trasy Krutyń-Ukta. - cena 70 zł/kajak, 90 zł /Kanoe

  3. Krutyń - Iznota. Trasa ma długość  29 km ( ok 8 godzin) i jest przedłużeniem trasy Krutyń- Nowy Most.  - cena 80 zł/kajak, 100 zł /Kanoe

  4. Zgon - Krutyń. Trasa o długości 12,5 km (ok. 3 - 4 godzin) .  Transfer uczestników i kajaków z Krutyni do Zgonu. - cena 50 zł/kajak,80 zł /Kanoe

  5. Spychowo - Krutyń. (25 km -ok 8 godz.). Przewóz turystów i kajaków do Spychowa - na miejsce startu - przy moście  drogowym w Spychowie - cena 70 zł/kajak,90 zł /Kanoe

  6. Ukta - Nowy Most. Trasa o długości 9 km ( ok 2 - 3 godz.) - cena 40 zł/kajak,60 zł /Kanoe

  7. Ukta - Iznota Trasa o długości 16 km (ok. 4 godzin).  - cena 50 z/kajak, 70zł/ kanoe 4 os.

  Szczegółowy opis spływów jednodniowych znajduje sie tutaj

   
Podziel się:
back to top