Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Spływy kajakowe w okolicy Węgorzewa. Kajaki Węgorzewo!

Spływy kajakowe w okolicy Węgorzewo. Kajaki Węgorzewo!

Węgorzewo znane jest miłośnikom żeglarstwa. To właśnie tam kończy się Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, liczący w lini prostej 111 km, rozpoczynający się w okolicy Pisza, przebiegający przez Mikołajki, Ryn i Giżycko. Miasto leży nad rzeką Węgorapą i jeziorem Mamry, w którym na głębokości 33 m zatopiony jest statek Arabella. Zatopiony został, aby ziścić marzenie nurków z Giżycka o wraku na dnie mazurskiego jeziora. Arabela jest teraz atrakcją turystyczną dla nurków. Mamry znane są również ze swojej największej wyspy - Upałty, której powierzchnia to 77 ha. Wyspa była dawniej własnością hrabiów Lehndorffów z pobliskiej posiadłości w Sztynorcie. Obecnie zachował się na niej ponad 200-letni starodrzew, pozostałości grobu Augusta Quednaua (nauczyciela-badacza ornitologa pochowanego tam w 1931 r.), pozostałości po dawnych zabudowaniach, ponieważ na wyspie znajdował się hotel, restauracja, pomost dla statków. W czasie II wojny światowej na Upałtach stacjonował pododdział ochrony kwatery w Mamerkach. Wyspa była wówczas połączona z lądem drewnianym mostem, który spalono w 1945 r. Na wyspie pozotały resztki umocnień. Musicie nam wierzyć na słowo, ponieważ wyspa jest rezerwatem przyrody i nie można na nią wchodzić, ani nawet przycumować łodzi.

Najstarszym zabytkiem Węgorzewa jest zamek krzyżacki. Zbudowany został w 1398 r. jako siedziba prokuratora w miejscu dawnego drewnianego zamku spalonego przez Litwinów. W swojej historii węgorzewski zamek miał różnych właścicieli. W XVI w. mieściła się tam kaplica, browar, spiżarnia, piekarnia, kuchnia i zbrojownia, a przy zamku funkcjonował młyn. W 1656 r. zamek został zniszczony, a po odbudowaniu stał się rezydencją barokową. W kolejnych latach pełnił różne funkcje, mieściły się tam biura sądu miejskiego i ziemskiego, więzienie, szpital dla żołnierzy. W 1835 roku zamek spłonął. W 1845 r. przebudowano go na sąd i niestety wówczas zatracił swoją historyczną formę.

W 1945 r. wnętrze zamku zostało spalone przez czerwonoarmistów, na szczęście XIV-wieczne mury ocalały. W latach 80. XX w. odbudowano zamek i umieszczono w nim bibliotekę, siedzibę Rady Miejskiej i Urząd Stanu Cywilnego. Od 2000 r. zamek jest własnością prywatną i od lat trwają przygotowania do stworzenia w nim hotelu.

Zabytkowy w Węgorzewie jest również późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła zbudowany w latach 1605–1611. We wnętrzu znajdują się najstarsze na Mazurach organy pochodzące z 1647 r. Zwróćcie też uwagę na ołtarz z 1652 r., XVII-wieczne ambony oraz 2 konfesjonały z 1696 i 1715 r.

Poza tym z zabytków sakralnych Węgorzewa odwiedźcie cmentarz z I wojny światowej (na Wzgórzach Myśliwych) - rozciąga się z niego piękny widok na jezioro Święcajty, cmentarz żołnierzy radzieckich (Wzgórze Konopki lub tzw. Diabla Góra) oraz 2 dawne cmentarze zakładu opiekuńczego Betehsda przy ul. Teatralnej i ul. Rolnej. W Węgorzewie istniał również kirkut, który powstał w XIX w. w miejscu uroczyska Amtskrug, na którym istniało cmentarzysko ciałopalne kultury bogaczewskiej. Obecnie w miejscu kirkutu znajduje się dzielnica domków. Zobaczyć można jeden nagrobek z 1917 r., drugi znajduje się w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, natomiast podstawa trzeciego zachowanego nagrobka znajduje się na terenie szkoły podstawowej nr 1.

Nie opuszczajcie Węgorzewa nie odwiedzając Muzeum Kultury Ludowej mieszczącego się w zabytkowym budynku o charakterze podmiejskiego dworku z 1737 r. W sąsiedztwie Muzeum znajduje się Park Etnograficzny nad rzeką Węgorapą z eksponatami tradycyjnego budownictwa mazurskiego (drewniane chaty, drewniana remiza, szachulcowa kuźnia, baby kamienne...). W skansenowskich pomieszczeniach działają pracownie rękodzielnicze. Miejsce wyjątkowe i muscie je koniecznie odwiedzic, aby choć trochę poznać kulturę ludową Mazurów.

A gdy zamarzy się Wam spływ kajakowy, skontaktujcie się z nami!


A z Węgorzewa w półtorej godziny jazdy samochodem dotrzecie do Krutyni, gdzie nasza firma czeka na miłośników spływów kajakowych.

Profesjonalni doradcy pomogą dobrać właściwy sprzęt oraz trasę na spływ kajakowy – dostosowaną do ilości i stopnia zaawansowania uczestników, a także obecności dzieci.

Do zaproponowania mamy wiele typów kajaków – przeznaczonych dla jednej, dwóch lub trzech osób. Ta ostatnia propozycja z pewnością zostanie doceniona przez rodziców, którzy chcą zabrać swoją pociechę na spływ.

Do dyspozycji jest również sprzęt turystyczny – tu oferta skierowana jest głównie dla osób, które wybiorą się na kilkudniowy spływ – możemy wypożyczyć namioty, materace, pojemniki wodoszczelne na bagaże oraz inne przydatne gadżety.

Do Państwa dyspozycji jest parking, gwarantujemy także transport osób i sprzętu na wskazane miejsce początku lub zakończenie spływu kajakowego.

 

Spływy Jednodniowe Krutynia - tylko 80 km od Węgorzewa!

 

Ceny spływów jednodniowych zawierają koszty wynajmu sprzętu oraz transport i bezpieczny parking.

UWAGA ! Na spływy jednodniowe oferujemy super wygodne kajaki polietylenowe !
Komfort w cenie ! Zamów już dziś!

Zniżki dla Grup!

 

1. Krutyń - Ukta. Trasa o długości 13 km - jej przepłynięcie zajmuje ok. 3 - 4 godziny. - cena 50 zł/kajak, 70 zł/Kanoe

2. Krutyń - Nowy Most. Trasa ma długość 19,5 km (ok 6 godzin) i jest przedłużeniem trasy Krutyń-Ukta. - cena 70 zł/kajak, 90 zł /Kanoe

3. Krutyń - Iznota. Trasa ma długość  29 km ( ok 8 godzin) i jest przedłużeniem trasy Krutyń- Nowy Most.  - cena 80 zł/kajak, 100 zł /Kanoe

4. Zgon - Krutyń. Trasa o długości 12,5 km (ok. 3 - 4 godzin) .  Transfer uczestników i kajaków z Krutyni do Zgonu. - cena 50 zł/kajak,80 zł /Kanoe

5. Spychowo - Krutyń. (25 km -ok 8 godz.). Przewóz turystów i kajaków do Spychowa - na miejsce startu - przy moście  drogowym w Spychowie - cena 70 zł/kajak,90 zł /Kanoe

6. Ukta - Nowy Most. Trasa o długości 9 km ( ok 2 - 3 godz.) - cena 40 zł/kajak,60 zł /Kanoe

7. Ukta - Iznota Trasa o długości 16 km (ok. 4 godzin).  - cena 50 z/kajak, 70zł/ kanoe 4 os.

Szczegółowy opis spływów jednodniowych znajduje sie tutaj

 
Podziel się:
back to top