Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Orzysz to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim nad rzeką Orzyszą. Znajduje się między jeziorami Sajno i Orzysz. 12 listopada 1946 roku miejscowości nadano nazwę Orzysz, która jest spolszczoną nazwą niemiecką.
W miasteczku znajduje się wiele ciekawych obiektów wpisanych do rejestrów zabytków:

  • układ urbanistyczny – część miasta, XV – XVIII wiek.
  • Kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej – wzniesiony w 1530 roku, później przebudowany. Świątynia o niskim korpusie przykryta dwuspadowym dachem ma niewielką wieżę, ozdobioną półkolistymi podwójnymi, blendami. Wewnątrz znajduje się współczesne wyposażenie oraz ołtarz z 1948 roku.
  • Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa – eklektyczny budynek z 1913 roku o wiejskim charakterze, położony przy ulicy Ełckiej. Dekoracje na fasadzie, w środku na belkowym stropie malowidła przedstawiające anioły, sceny z życia Jezusa oraz symbole Chrześcijańskie.
  • Cmentarz Wojskowy oraz wojenny z okresu I wojny światowej – odrestaurowany w latach 1992-1993, położony przy drodze krajowej Orzysz – Ełk.
  • Cmentarz ewangelicki przy ul. 1-go Maja – na cmentarzu znajduje się kwatera wojenna z okresu I wojny światowej.

 
Wybierając się do Orzysza warto odbyć także spływ kajakowy. Mazury to kraina, która od zawsze cieszyła się wielkim powodzeniem jeżeli chodzi o turystykę kajakową.
Malownicze okolice Krutyni mogą zapewnić nam niezapomniane wrażenia.
 
Oferta turystyczna Wypożyczalni kajaków AS-TOUR  w Krutyni dla turystów i mieszkańców Orzysza i okolic jest bardzo atrakcyjna i jedyna w swoim rodzaju.
 
Wystarczy zadzwonić do nas – numer 608 31 90 14, dokonać rezerwacji i przyjechać samochodem do siedziby wypożyczalni AS-TOUR w Krutyni nr 4 i zostawić go na naszym bezpiecznym parkingu.
Zapewniamy przewóz uczestników i transport wynajętego przez Państwa sprzętu na trasie spływu,
W przypadku , gdybyście się zdecydowali na spływ wielodniowy oferujemy transport bagaży i udział ( w razie potrzeby) w spływie ratowników.
W przypadku braku środka transportu możemy pomóc organizując własny transport (posiadamy 8 osobowe mikrobusy ) lub pomóc w wynajęciu transportu z firm przewozowych z którymi współpracujemy.
Wszystkim planującym pobyt w Orzyszu bądź okolicy polecamy zapoznanie się z naszą ofertą spływów kajakowych

Klientom  dysponującym  małą ilością czasu proponujemy zapoznanie się z naszą ofertą jednodniowych spływów kajakowych na szlaku Krutyni lub też ofertą weekendowych spływów kajakowych rzeką Kutynią.
Decyzję o udziale w spływie kajakowym jednodniowym można podjąć nawet w dniu przyjazdu na spływ.

Podziel się:
back to top