Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Weekendowy spływ kajakowy obejmuje najciekawszy i najbardziej urokliwy odcinek szlaku Krutyni - między jez. Krutyńskim a Jez. Bełdany. Długość trasy wynosi 31 km.

PROGRAM SPŁYWU

30.04.2017
Od 17.00 przyjazd uczestników spływu - spotkanie w bazie firmy AS-TOUR w Krutyni. Wieczorem ognisko integracyjne z kiełbaskami i zabawa (menu: kiełbaski, napoje, sałatki, pieczywo, kartofle pieczone, chleb z wiejskim smalcem - zapewnia organizator). Nocleg na polu namiotowym.
01.05.2017
Po przebudzeniu( no i oczywiście po porannej toalecie) siadamy do śniadania.
Około godziny 9:30 rozpoczynamy spływ . Dzisiaj mamy do przepłynięcia trasę Krutyń – Ukta ( 13, 5km )
Łagodny nurt i szerokie koryto rzeki sprawiają, że poruszanie się tym odcinkiem nie przysparza żadnych trudności, bez obaw można oddać się nurtowi i podziwiać wspaniałą roślinność okalającą nie tylko oba brzegi ale również występującą na dnie rzeki, tak bujną, że niejednokrotnie na jej powierzchni tworzy grube, zielone dywany, które z kolei są chętnie zasiedlane przez stada różnobarwnych ważek, widok iście bajkowy. Rzeka niesie nas na przemian przez dziki krajobraz i nieliczne zabudowania, okryte drzewami brzegi i rozległe łąki. Szybko i często zmieniający się krajobraz nie pozwala na nudę. Rzeka przeprowadza nas również przez panoramy tutejszych wiosek i liczne pastwiska odcięte od wody pasmem trzcin. Mijamy wieś Wojnowo i dopływamy do Ukty gdzie na lewym brzegu rzeki przed drogowym mostem kończymy spływ.
W trakcie spływu przerwa i zwiedzanie zabytkowego młyna wodnego w Krutyńskim Piecku oraz Klasztoru Starowierców w Wojnowie. Po dopłynięciu do Ukty transport uczestników do Krutyni . Po obiedzie chwila oddechu.
Wieczorem spotkanie przy ognisku i kotle z bigosem .
02.05.2017
obfite śniadanie i transport uczestników do Ukty . Spływ przepięknym odcinkiem rzeki Krutyni na trasie Ukta-Nowy Most (rezerwat dolnej Krutyni Dolnej im. M. Wańkowicza) ( 8 km).
Rzeka Krutynia, która zaraz po wypłynięciu z miejscowości Ukta zmienia swój charakter. Koryto nieco się zwęża, w poprzek często dodatkowo ograniczają je powalone drzewa, a brzegi porastają olszyny, osiki, jarzębiny, miejscami brzozy. Za Uktą mijamy ruiny mostu kolejowego zniszczonego podczas II wojny światowej, a kolejno na prawym brzegu PTTK Ukta, na lewym ostatnie, samotne gospodarstwo po czym wpływamy do rezerwatu „Dolna Krutynia” gdzie długo nie spotkamy śladu obecności człowieka. Drzewa nieco odsuwają się od brzegu, który w ich miejsce gęsto pokrywa wodna roślinność z wieloma bardzo rzadkimi gatunkami jak na przykład: storczyki, rosiczki, lilie i sasanki. Możemy również zaobserwować tu wiele rzadko spotykanych gatunków ptactwa (bielik, rybołów, żuraw, puchacz, zimorodek, derkacz) i mimo większej głębokości przejrzystość wody umożliwia obserwacje podwodnej fauny i flory. Licznymi, jednak dość szerokimi zakrętami rzeka doprowadza nas do miejscowości Nowy Most, gdzie za mostem po prawej stronie kończy się spływ. Po smakowitym obiedzie w Krutyni kolejna atrakcja.
Tego popołudnia wsiadamy na rowery , aby odbyć wyjątkową wycieczkę leśnymi drogami Puszczy Piskiej. Naszą wycieczkę rozpoczynamy we wsi Krutyń z siedziby firmy As-Tour. Po przejechaniu łączącego brzegi rzeki Krutyni mostu kierujemy się do Rezerwatu Zakręt. Tam możemy podziwiać nieskażoną ingerencją człowieka puszczę. Jej widok uświadamia nam jak kiedyś wyglądały całe Mazury. W rezerwacie tym można zaobserwować rzadko występujące zjawisko, jeziora dystroficzne o brunatnej i kwaśnej wodzie z pływającymi wyspami. Kolejną atrakcja jest występująca tam rosiczka oraz interesujące pomniki przyrody, z których najsłynniejsza jest "Zakochana Para" - splecione konarami, leciwe dąb i sosna. Po zwiedzeniu Rezerwatu Zakręt wyruszamy w kierunku jeziora Mokrego gdzie zażywając kąpieli wodnych i słonecznych odpoczywamy chwilkę przed dalszą drogą. Po regeneracji sił jedziemy wzdłuż jeziora do Rezerwatu Królewska Sosna, w którym znajduje się jedna z największych i najstarszych przedstawicielka tego gatunku drzew. Powrót do Krutyni wiedzie przyjemną droga, z której można obserwować płynącą w dole rzekę. Cała wycieczka zajmuje około 2-3 godzin.
Wieczorem kierujemy się do przystani koło mostu skąd rozpoczynamy spływ łodziami . Jest to miejscowa tradycja , która sięga czasów przedwojennych . Trasa spływu przebiega przez Rezerwat Krutyni i trwa około godziny.
W trakcie spływu będziemy mieli możliwość upieczenia kiełbaski prosto z łódki nad ogniskiem.
Wracamy na pole namiotowe , gdzie nasze brzuchy wypełnią się dodatkowo pysznym mazurskim żurkiem.
03.05.2017
Po przebudzeniu siadamy do śniadania.
Około godziny 9:30 rozpoczynamy spływ. Dzisiaj mamy do przepłynięcia trasę Nowy Most– Iznota ( 11 km )
Mijamy nieliczne zabudowania, z prawej strony PTTK Nowy Most i wracamy na obszary dzikiej przyrody. Koryto rozszerza się, brzegi zaczynają być bardziej zalesione i obszar trzcinowisk nieco się zmniejsza. Dopływamy do Jeziora Gardyńskiego, na którym kierujemy się w prawo przez zwykle dość bujny kobierzec podwodnej roślinności. Na chwile wypływamy na Jeziorko Malinówko, z którego przepływamy lewą stroną na Jezioro Jerzewko, które płynnie przechodzi ponownie w rzekę – Iznocką Strugę (zwaną też Czarną Wodą). Koryto rzeki ponownie staje się bardzo szerokie, brzegi zalesione przy których znajdują się szerokie pasma trzcin i sitowia. Dopływając do miejscowości Iznota mijamy kilka zabudowań i kończymy spływ przed mostem po prawej stronie. Powrót mikrobusami do Krutyni.
Około godziny 14 podsumowanie i zakończenie spływu. Transfer uczestników do bazy firmy do Krutyni lub na dworzec kolejowy w Rucianem-Nidzie.

CENA 395 ZŁ/OSOBA

dzieci do 2 lat gratis
299 zł dla dzieci do lat 15
345 zł studenci i młodzież szkolna (za okazaniem legitymacji studenckiej lub szkolnej)

W cenie zapewniamy

 • kajaki 2 osobowe lub Łodzie kanoe 4 - osobowe + osprzęt + transport,
 • transfery uczestników,
 • namioty, materace, opłaty pól namiotowych oraz sanitariatów oraz pryszniców, opłaty klimatyczne,
 • pełne wyżywienie:
  • 3 kolacje przy ognisku,
  • 2 obiady w lokalnych restauracjach,
  • 3 śniadania w formie bufetu
 • wstęp do klasztoru Starowierców w Wojnowie,
 • spływ łodziami w staro-mazurskim stylu,
 • wycieczkę rowerową,
 • opieka pilota- przewodnika,
 • ubezpieczenie NNW,
 • bezpłatne miejsce parkingowe w Krutyni dla osób które przyjadą samochodem.

OPIS SZLAKU

Jeziorko Krutyńskie wraz z rzeką Krutynią prawie do samej miejscowości Krutyń stanowią ścisły rezerwat. Odcinek ten zachwyca różnorodnością przyrody. Powalone drzewa, niezmieniony przez człowieka krajobraz, bogata szata roślinna, ogromna ilość ptactwa wodnego oraz przejrzysta woda, która umożliwia obserwacje przepływających pod nami ryb, powoduje, że rzeka tutaj wydaje się zupełnie dzika i mimo licznych turystów, którzy spływają tym odcinkiem mamy wrażenie jakbyśmy to my odkrywali ten obszar szlaku po raz pierwszy. Płynąc wraz z nurtem rzeki powoli dopływamy do pierwszych zabudowań miejscowości Krutyń

Nasz weekendowy spływ kajakowy rozpoczniemy nad Jez. Krutyńskim, ok. 70 km poniżej początku szlaku Krutyni - miejscowości Zyndaki. Jez. Krutyńskie (pow. 0,55 km2, dł. ok.2 km, szer. do 0,5 km, głęb. 3 m, 125 m n.p.m.) leży w całości na terenie rezerwatu "Krutynia" (pow. 273 ha), który obejmuje także fragment biegu rzeki oraz otaczające ją lasy. Jezioro zwraca uwagę nienaruszoną formą brzegów, usianych zwalonymi, murszejącymi drzewami.

71 km
Początek najciekawszego i najbardziej malowniczego odcinka rzeki. Krutynia płynie tu wartkim nurtem, szerokim korytem; dno piaszczyste, brzegi wysokie, porośnięte mieszanym drzewostanem. Wiele piaszczystych wysepek. W sezonie letnim można tu spotkać łodzie "Gondolierów Krutyńskich", wożących turystów na wycieczki do Jeziora Krutyńskiego i z powrotem.
73 km
Wieś Krutyń, założona około 1500 r jako osada myśliwska (zameczek wielkiego mistrza Krzyżaków). Od okresu międzywojennego znana miejscowość letniskowa. Prywatne pensjonaty, restauracje, bary, ośrodki wczasowe, stanica wodna PTTK. We wsi chałupy drewniane z końca XIX w. i pocz. XX w. Sezonowa poczta w zabytkowej stodole z XIX w. BAZA FIRMY AS -TOUR - Krutyń 4.
75,5 km
Wieś Krutyński Piecek. Most drogowy, a za nim młyn z początku XX wieku. Przenoszenie kajaków ok. 50m prawym brzegiem; za opłatą można skorzystać z wózków. Poniżej młyna początkowo nurt szybki, dno kamieniste, płycizny. Uwaga na głazy w korycie. Brzegi niskie, zarośnięte roślinnością wodną i szuwarami. Las mieszany, łąki.
78,5 km
Most drogowy, wieś Rosocha.
82,0 km
Z prawej strony zarośnięte trzciną ujście krótkiej strugi łączącej Krutynię z Jez. Duś (pow. 0,42 km2, dł. ok.0,8 km, 118 m n.p.m.). Na wschodnim brzegu jeziora klasztor żeński starowierców (filiponów) w Wojnowie. Drewniane zabudowania pochodzą z 1847 r. Wewnątrz stare ikony i krzyże oraz cenny żyrandol.
83 km
Drewniany most drogowy. Na prawym brzegu wieś Wojnowo. We wsi cerkiew drewniana zbudowana w latach 1922-27.
86 km
Duża wieś Ukta. Most drogowy na drodze Ruciane-Mrągowo; przed nim po prawej prywatne pole biwakowe. W 1754 uruchomiono tu hutę szkła; w 1832 przywędrowali tu z Rosji starowiercy, którzy założyli nową osadę. W okresie drugiej wojny światowej istniał tu obóz pracy. We wsi kościół neogotycki z 1845 roku.
87 km
Kilometr za mostem po prawej stronie stanica wodna PTTK z polem namiotowym. Od stanicy aż do Jez. Malinowskiego, Krutynia znajduje się na terenie rezerwatu krajobrazowo- leśnego im M. Wańkowicza oraz rezerwatu Pierwos. Unikalna flora i fauna; przewaga grądów (grab, lipa, dąb i klon), olsów (olsza czarna z domieszką brzozy omszonej) oraz borów mieszanych (sosna i świerk). W poszyciu: wielosił głów, rosiczka okrągłolistna. W runie mech wodny (jedyne stanowisko na Pojezierzu Mazurskim) i mchy boralne. Z rzadkich ptaków: żuraw, zimorodek, łabędź niemy, orlik krzykliwy, czapla siwa.
93 km
Most drogowy, 300 m dalej stanica wodna PTTK Nowy Most. Pole biwakowe, domki kempingowe. W tym miejscu kończymy spływ. Dla chętnych możliwość przedłużenia trasy o odcinek do Iznoty.
96,5 km
Jez.Gardyńskie (pow. 0,83 km2 ,dł. ok.1,3 km, szer. do 0,9 km, głęb.11,5 m, 116 m n.p.m.) porośnięte na znacznej swojej powierzchni roślinnością wodną (grążele, grzybienie i osoka aloesowata) i przez to wyglądającego jak wodna łąka. Kontynuując spływ skręcamy w prawo i wąskim kanałem w błotnej powierzchni jeziora dopływamy do przesmyku wodnego, a nim do śródleśnego jez. Malinowskiego (Malinówko). Dalej, trzymając się lewego brzegu, wpływamy na wąskie, zakręcające jez.Jerzewko.
100,5 km
Jezioro przechodzi w ostatni odcinek Krutyni zwany Iznotą lub Czarną Rzeką.
101,0 km
Most drogowy we wsi Iznota.
101,7 km
Ujście Krutyni do zatoki Jez. Bełdany (pow. 9,44 km2, dł. ok.12,4 km, szer. do 1,5 km, głęb. 46 m, 116 m n.p.m.).

W jaki sposób zgłosić się na spływ ?

- zadzwoń i upewnij się czy są wolne miejsca tel./fax. 89 742 14 30, 608 319 014 , jeśli tak to skorzystaj z formularza

Informacje o spływach oraz świadczenia
Warunki uczestnictwa na splywach

Zapraszamy na ten niezwykle interesujący i atrakcyjny spływ kajakowy.

Podziel się:
back to top