Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

Daty kajakowych spływów weekendowych

03.07-05.07.2020

10.07-12.07.2020

17.07-19.07.2020

24.07-26.07.2020

31.07-02.08.2020

07.08-09.08.2020

21.08-23.08.2020

Weekendowe spływy kajakowe obejmują najciekawszy i najbardziej urokliwy odcinek szlaku Krutyni - między Krutynią a Nowym Mostem. Długość trasy wynosi 21 km. Dla chętnych możliwość przedłużenia trasy o odcinek do Iznoty (ok 10 km).

PROGRAM SPŁYWU

Dzień pierwszy
Od 17.00 przyjazd uczestników spływu - spotkanie w bazie firmy AS-TOUR w Krutyni. Wieczorem ognisko integracyjne z kiełbaskami i zabawa w leśnym grzybku. (menu: kiełbaski, napoje, sałatki, pieczywo, kartofle pieczone, chleb z wiejskim smalcem - zapewnia organizator). Nocleg na polu namiotowym.
Dzień drugi
Rano śniadanie. Spływ: Krutyń - Ukta. Trasa o długości 13,5 km. W trakcie spływu przerwa i zwiedzanie zabytkowego młyna wodnego w Krutyńskim Piecku oraz Klasztoru Starowierców w Wojnowie. Po dopłynięciu do Ukty powrót mikrobusami do Krutyni, obiad w restauracji. Po południu konkurs w strzelaniu z łuku tradycyjnego i myśliwskiego. Następnie ognisko z kiełbaskami oraz domowym bigosem (zapewnia organizator).
Dzień trzeci
Rano obfite śniadanie, transfer do Ukty. Spływ na trasie Ukta-Nowy Most ( dla chętnych możliwość przedłużenia spływu do Iznoty (rezerwat dolnej Krutyni Dolnej im. M. Wańkowicza). Krutynia na tym odcinku przepływa przez teren rezerwatu krajobrazowo - leśnego im M. Wańkowicza oraz rezerwatu Pierwos. Unikalna flora i fauna; przewaga grądów (grab, lipa, dąb i klon), olsów (olsza czarna z domieszką brzozy omszonej) oraz borów mieszanych (sosna i świerk). W poszyciu: wielosił głów, rosiczka okrągłolistna. W runie mech wodny (jedyne stanowisko na Pojezierzu Mazurskim) i mchy boralne. Z rzadkich ptaków: żuraw, zimorodek, łabędź niemy, orlik krzykliwy, czapla siwa. Trasa liczy ok. 10 km. Około godziny 13 transfer do Krutyni na obiad ( zapewnia organizator), podsumowanie i zakończenie spływu.

 

CENA 389 ZŁ/OSOBA

dzieci do 4 lat 225 zł
325 zł dla dzieci od 5 do 15 lat
360 zł studenci i młodzież szkolna (za okazaniem legitymacji studenckiej lub szkolnej)

 

W cenie zapewniamy

 • kajaki 2 osobowe lub Łodzie kanoe 4 - osobowe + osprzęt + transport,
 • transfery uczestników,
 • namioty, materace, opłaty pól namiotowych oraz sanitariatów oraz pryszniców, opłaty klimatyczne,
 • pełne wyżywienie:
  • 2 kolacje przy ognisku,
  • 2 obiady w lokalnych restauracjach,
  • 2 śniadania w formie bufetu
 • wstęp do klasztoru Starowierców w Wojnowie,
 • zawody strzeleckie z nagrodami,
 • opieka pilota- przewodnika,
 • ubezpieczenie NNW,
 • bezpłatne miejsce parkingowe dla osób które przyjadą samochodem.

OPIS SZLAKU

Nasz weekendowy spływ kajakowy rozpoczniemy w Krutyni - ok. 72 km poniżej początku szlaku - miejscowości Zyndaki.

72 km
Początek najciekawszego i najbardziej malowniczego odcinka rzeki. Krutynia płynie tu wartkim nurtem, szerokim korytem; dno piaszczyste, brzegi wysokie, porośnięte mieszanym drzewostanem.
Wieś Krutyń, założona około 1500 r jako osada myśliwska (zameczek wielkiego mistrza Krzyżaków). Od okresu międzywojennego znana miejscowość letniskowa. Prywatne pensjonaty, restauracje, bary, ośrodki wczasowe, stanica wodna PTTK. We wsi chałupy drewniane z końca XIX w. i pocz. XX w. Sezonowa poczta w zabytkowej stodole z XIX w. BAZA FIRMY AS -TOUR - Krutyń 4.
75,5 km
Wieś Krutyński Piecek. Most drogowy, a za nim młyn z początku XX wieku. Przenoszenie kajaków ok. 50m prawym brzegiem; za opłatą można skorzystać z wózków. Poniżej młyna początkowo nurt szybki, dno kamieniste, płycizny. Uwaga na głazy w korycie. Brzegi niskie, zarośnięte roślinnością wodną i szuwarami. Las mieszany, łąki.
78,5 km
Most drogowy, wieś Rosocha.
82,0 km
Z prawej strony zarośnięte trzciną ujście krótkiej strugi łączącej Krutynię z Jez. Duś (pow. 0,42 km2, dł. ok.0,8 km, 118 m n.p.m.). Na wschodnim brzegu jeziora klasztor żeński starowierców (filiponów) w Wojnowie. Drewniane zabudowania pochodzą z 1847 r. Wewnątrz stare ikony i krzyże oraz cenny żyrandol.
83 km
Drewniany most drogowy. Na prawym brzegu wieś Wojnowo. We wsi cerkiew drewniana zbudowana w latach 1922-27.
86 km
Duża wieś Ukta. Most drogowy na drodze Ruciane-Mrągowo; przed nim po prawej prywatne pole biwakowe. W 1754 uruchomiono tu hutę szkła; w 1832 przywędrowali tu z Rosji starowiercy, którzy założyli nową osadę. W okresie drugiej wojny światowej istniał tu obóz pracy. We wsi kościół neogotycki z 1845 roku.
87 km
Kilometr za mostem po prawej stronie stanica wodna PTTK z polem namiotowym. Od stanicy aż do Jez. Malinowskiego, Krutynia znajduje się na terenie rezerwatu krajobrazowo- leśnego im M. Wańkowicza oraz rezerwatu Pierwos. Unikalna flora i fauna; przewaga grądów (grab, lipa, dąb i klon), olsów (olsza czarna z domieszką brzozy omszonej) oraz borów mieszanych (sosna i świerk). W poszyciu: wielosił głów, rosiczka okrągłolistna. W runie mech wodny (jedyne stanowisko na Pojezierzu Mazurskim) i mchy boralne. Z rzadkich ptaków: żuraw, zimorodek, łabędź niemy, orlik krzykliwy, czapla siwa.
93 km
Most drogowy, 300 m dalej stanica wodna PTTK Nowy Most. Pole biwakowe, domki kempingowe. W tym miejscu kończymy spływ. Dla chętnych możliwość przedłużenia trasy o odcinek do Iznoty.
96,5 km
Jez.Gardyńskie (pow. 0,83 km2 ,dł. ok.1,3 km, szer. do 0,9 km, głęb.11,5 m, 116 m n.p.m.) porośnięte na znacznej swojej powierzchni roślinnością wodną (grążele, grzybienie i osoka aloesowata) i przez to wyglądającego jak wodna łąka. Kontynuując spływ skręcamy w prawo i wąskim kanałem w błotnej powierzchni jeziora dopływamy do przesmyku wodnego, a nim do śródleśnego jez. Malinowskiego (Malinówko). Dalej, trzymając się lewego brzegu, wpływamy na wąskie, zakręcające jez.Jerzewko.
100,5 km
Jezioro przechodzi w ostatni odcinek Krutyni zwany Iznotą lub Czarną Rzeką.
101,0 km
Most drogowy we wsi Iznota.
101,7 km
Ujście Krutyni do zatoki Jez. Bełdany (pow. 9,44 km2, dł. ok.12,4 km, szer. do 1,5 km, głęb. 46 m, 116 m n.p.m.).

W jaki sposób zgłosić się na spływ ?

- zadzwoń i upewnij się czy są wolne miejsca tel./fax. 89 742 14 30, 608 319 014 , jeśli tak to skorzystaj z formularza

Informacje o spływach oraz świadczenia
Warunki uczestnictwa na splywach

Podziel się:
back to top