Wybierz język witryny

lang - pllang - delang - gb

PTTK czyli Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze za zadanie stawia sobie upowszechnienie na terenie Polski turystki kwalifikowanej i krajoznawstwa. Towarzystwo zrzesza około 61 tysięcy członków, ma ponad 260 oddziałów oraz blisko 200 obiektów noclegowych o różnym standardzie. Baza noclegowa PTTK na terenie Polski obejmuje ponad 20 tysięcy miejsc noclegowych w 60 domach turysty, 77 schronisk górskich, 35 stanic i ośrodków turystyki wodnej, 33 ośrodki campingowe i 25 zajazdów.

Na szlaku kajakowym Krutynia możemy wyróżnić kilka stanic wodnych PTTK. Najważniejsze z nich to:

  • Stanica Wodna PTTK w Sorkwitach – wieś położona jest w województwie warmińsko-mazurskim pomiędzy jeziorami: Gielądzkim i Lampackim. Nad drugim z nich znajduje się właśnie stanica wodna. W samej miejscowości możemy zobaczyć neogotycki pałac, kościół ewangelicki, pastorówkę z końca XIX wieku, zabytkowy cmentarz oraz most kolejowy.
  • Stanica Wodna PTTK w Bieńkach – położona jest w przepięknej okolicy nad zatoczką, a dokładniej nad jeziorem Białym. Oferujemy wiele atrakcji, które uprzyjemnią nam czas spędzony w ośrodku. W okolicy znajdziemy wiele ciekawych miejsc, m.in. św. Lipka, kwatera Hitlera w Gierłoży oraz Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.
  • Stanica Wodna PTTK w Babiętach – miejscowość Babięty wchodzi w skład sołectwa Jeleniowo. Przed samą wsią brzegi na Krutyni stają się płaskie, las ustępuje miejsca otwartym przestrzeniom. Na rzece znajduje się młyn, który istniał tutaj już w XVII wieku.
  • Stanica Wodna PTTK w Krutyni – miejscowość typowo turystyczna, która do życia budzi się 1 maja, zaś zamiera po 1 października. Sama nazwa wsi pochodzi od nazwy rzeki, która słynie ze spływów kajakowych oraz z przejażdżek tradycyjnymi łodziami „pychówkami”. Na miejscu znajduje się sklep spożywczo-przemysłowy oraz bazarek sprzedający lokalne pamiątki. Oprócz stanicy wodnej znajdziemy tu hotel „Habenda”, pensjonat „Magda”, stację wodną „Krutynianka”, ośrodek „Mazur-Syrenka” oraz liczne domki letniskowe.
  • Stanica Wodna PTTK w Ruciane-Nida – znajduje się nad jeziorem Nidzkim. W okolicach możemy zobaczyć zespół kościoła parafialnego, pw. Matki Bożej Ostrobramskiej, zespół wyłuszczarni nasion, śluzę Guziankę, kompleks fortyfikacji z przełomu XIX/XX wieku oraz cmentarz komunalny.

You have no rights to post comments

Podziel się:
back to top